start | ja | teatr, radio, film, telewizja, orkiestra | mp3
napisali | filmy | kontakt | linki | stempel

 

 

 

 

 

 

Kopciuszek  - autor: Dorota Stępień

 

miejsce premiery: Teatr Dzieci Zagłębia - Będzin
data premiery: 27-11-2004
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Elżbieta i Sebastian Pietkiewicz
choreografia: Jarosław Staniek
muzyka: Michał Kowalczyk
Kopciuszek - Agnieszka Raj-Kubat
Macocha Karolina - Agata Madejska
Córka Kazimiera - Małgorzata Łuczyńska
Córka Scholastyka - Grażyna Czajkowska
Wróżka, Królowa - Marlena Szymusińska
Książę - Konrad Biel
Myszka Pazur, Król - Jacek Mikołajczyk
Myszka Ząbek - Dariusz Czajkowski
Myszka Wąsik - Adam Kwapisz
Herold - Piotr Kłudka
Paź - Kamil Katolik

 

Kopciuszek uzyskał trzy nominacje do Złotych Masek w kategoriach: spektakl dla dzieci, muzyka, choreografia.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kopciuszek w Teatrze Dzieci Zagłębia
Aleksandra Czapla, Gazeta Wyborcza, 29-11-2004
 

Chodzenie na przedstawienia dla dzieci ma swój urok. Cały rytuał zaczyna się już w teatralnej szatni. Potem przenosi się do sali. Widać, jaką radość sprawia maluchom chociażby samo zasiadanie na składanych fotelach (tak różnych od krzeseł w przedszkolu czy w klasie). Potem wszyscy przenosimy się w bajkową krainę. Niestety, wizyta w Teatrze Dzieci Zagłębia była inna. Głównie dlatego, że z owej bajkowej magii niewiele zostało.
 

Z historii o Kopciuszku Dorota Stępień zostawiła zaledwie konstrukcję fabuły. Do grona czarnych charakterów należą dwie siostry - Kazimiera objadająca się pączkami i Scholastyka, która śpiewa o swojej pasji dręczenia innych. Na krok sceny nie opuszczają Myszy - trójka braci - czołowe trio wokalne przedstawienia. Wróżka z matczynej i przemiłej kobiety stała się młodą i zapominalską postacią. Na balu - po konkursie piosenki, który ma wyłonić żonę dla królewskiego syna - pojawia się on: wyśniony książę, w złotym kombinezonie, stylizowany na gwiazdę z boysbandu. Pałac królewski mieni się blaskiem płyt kompaktowych, jak w ogromnej wytwórni muzycznej. Całe szczęście, że Kopciuszkowi choć zostawiono miotłę i czystą duszę.
 

Widzem młodym już nie jestem, zatem najwięcej radości sprawiło mi szukanie zbieżności z kiczowatymi festiwalami piosenki w Opolu czy Sopocie oraz z tak modnym ostatnio szukaniem idola. Gdy jednak przypomniałam sobie, że to nie scena kabaretowa, a teatr dla dzieci, poczułam niepokój. W inscenizacja Jerzego Jana Połońskiego wszystkie potencjalne zalety: barwność, muzyczność, uwspółcześnienie działają na niekorzyść. Liczne śpiewane partie ze zbyt głośną muzyką stają się nieczytelne dla słuchających, szczególnie młodszych widzów. Może ktoś nazwie to konserwatywnym myśleniem, jednak przekonać się nie dam - błyszczący show nie zastąpi najpiękniejszych bajek świata, a przynajmniej mam taką nadzieję.
 

Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. Dorota Stępień "Kopciuszek". Reżyseria: Jerzy Jan Połoński. Muzyka: Michał Kowalczyk. Kostiumy i maski: Elżbieta i Sebastian Pietkiewiczowie. Obsada: Agnieszka Raj-Kubat, Agata Madejska, Małgorzata Łuczyńska, Grażyna Czajkowska, Marlena Szymusińska, Adam Kwapisz, Jacek Mikołajczyk, Dariusz Czajkowski, Konrad Biel, Piotr Kłudka, Kamil Katolik. Premiera 27 listopada 2004 roku
 


komentarz internauty
 

droga Pani!
Chyba byłyśmy na innych spektaklach!byłąm we wtorek z grupą na tym wspaniałym
spektaklu i dzieci nie dość,że całyt czas świetnie się bawiły, to w dodatku
chyba lepiej niż Pani uchwyciły tę konwencję, którą przecież znają i tak
kochają na codzień,...chyba jest Pani jednak zbyt konserwatywna,by to
zrozumieć...
Krystyna


===================================================
 

Kopciuszek na rock-owo
27 listopada 2004, Sobota

Lidia Tarczyńska
 

Pop opera, hip-opera?... Jednak rock- opera! Ostre kolory, mocne hity. Ponad godzina wyśpiewanych tekstów! W takim klimacie utrzymany jest najnowszy spektakl Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie- baśń Kopciuszek. Zważywszy na to, co zrobili z nią twórcy- reżyser Jerzy Połoński i oprawca muzyczny Michał Kowalczyk ( na co dzień skrzypek NOSPR-U), to oryginalne, odważne widowisko.
 

Niech tytuł nikogo nie zmyli. Bo ten spektakl, to baśń dla dzieci wychowanych na innej- nowej estetyce, rytmach i smaku. To rock-opera dla rockowej dziatwy i big-bitowych babć .Nutę tradycyjną- rzewną i słodką, przebija dynamiką współczesna i nowoczesna- mocna i zdecydowana. Ważne i tradycyjne jest w przesłaniu tu, że marzenia, to życzenia do spełnienia Fabuła tego Kopciuszka jest stara, ale ma za to zaskakująco nowy kontekst. Książe nie szuka żony, tylko partnerki do śpiewania w duecie. Wygląda i zachowuje się, jak sam Michał Wiśniewski Myszki- pomocniczki, to Bondy razy 3. A sama miłość... to ma megasilny wydźwięk. W tej rock operze jest nieco " Szansy na sukces, bo siostry stają do wokalnego konkursu. Romantycznie też tu jest. Kopciuszek nie zarzuca blond lokami, ale pozostaje sentymentalny Ze współczesnym brzmieniem Kopciuszka konweniują niekonwencjonalne środki plastyczne- maski, kostiumy

===================================================
 

Ogłoszono nominacje do tegorocznych Złotych Masek
Aleksandra Czapla, Gazeta Wyborcza, 21-03-2005

Już 16 maja poznamy laureatów Złotych Masek, czyli nagród dla najlepszych spektakli sezonu w województwie. Znamy już nominacje

Nagrody zostaną wręczone już po raz 37. Po raz pierwszy przyznała je redakcja "Wieczoru", także dziś o wyróżnieniach decydują przedstawiciele mediów. Poza nagrodami w ośmiu kategoriach jury podczas kwietniowej gali przyzna także Nagrodę Specjalną. Tegoroczne rozdanie Złotych Masek odbędzie się w bytomskiej Operze Śląskiej 16 maja.

Nominacje

Spektakl roku:

- "Cholonek", teatr Korez w Katowicach

- "Iwona, księżniczka Burgunda", Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie

- "Krzyk według Jacka Kaczmarskiego", Teatr Rozrywki w Chorzowie

Spektakl dla dzieci:

- "Kopciuszek", Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie

- "Kowal", Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

- "Piękna i Bestia", Teatr Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej

Reżyseria:

- Henryk Baranowski ("Mein Kampf", Teatr Śląski w Katowicach)

- Katarzyna Deszcz ("Iwona, księżniczka Burgunda", Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie)

- Andrzej Sadowski ("Skrzyneczka bez pudła", Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie)

Rola kobieca:

- Grażyna Bułka (Świętkowa w "Cholonku", teatr Korez w Katowicach)

- Izabela Malik (Tekla w "Cholonku", teatr Korez w Katowicach)

- Katarzyna Skrzypek (Evelyn w "Kształcie rzeczy", Teatr Polski w Bielsku-Białej)

Rola męska:

- Rafał Sawicki (Adam w "Kształcie rzeczy", Teatr Polski w Bielsku-Białej)

- Wiesław Sławik (rola tytułowa w "Panu Pawle", Teatr Śląski w Katowicach oraz rola Tito Merellego w "Dajcie mi tenora", Gliwicki Teatr Muzyczny)

- Artur Święs (David w "Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich i prawdziwej naturze miłości", Teatr Gry i Ludzie z Katowic, oraz Korowiow w "Balu u Wolanda", Teatr Rozrywki w Chorzowie)

Scenografia:

- Pavol Andraško ("Piękna i Bestia", Teatr Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej)

- Jerzy Kalina ("Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", Teatru Polski w Bielsku-Białej)

- Roman Kalarus ("Kowal", Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach)

Muzyka:

- Michał Kowalczyk ("Kopciuszek", Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie)

- Nigel Piper ("Iwona, księżniczka Burgunda", Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie)

- Józef Skrzek ("Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", Teatr Polski w Bielsku-Białej)

Choreografia:

- Katarzyna Aleksander-Kmieć ("Krzyk wg Jacka Kaczmarskiego", Teatr Rozrywki w Chorzowie)

- Władysław Janicki ("Zemsta Nietoperza", Gliwicki Teatr Muzyczny)

- Jarosław Staniek ("Kopciuszek", Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie)

 

===================================================

 

Teatralne Złote Maski rozdane

Aleksandra Czapla 16-05-2005 , ostatnia aktualizacja 16-05-2005 18:14(!)
 

Podczas wczorajszej gali w Operze w Bytomiu po raz 37. rozdano Złote Maski - nagrody marszałka województwa śląskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru. Triumfowali artyści z teatralnej rodziny Świętków - "Cholonek" teatru Korez uznano za spektakl roku. Tych, którzy uważnie śledzą teatralne życie regionu, wybór triumfatora szczególnie nie zdziwił. Przedstawienie wg powieści Janoscha w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka szybko stało się śląskim fenomenem granym gwarą. Nie bez powodu druga Złota Maska trafiła w ręce Grażyny Bułki - w kategorii aktorstwo - rola kobieca - bowiem jej Świętkowa z "Cholonka" to sceniczne mistrzostwo.

Nagrodę przyznano także Wiesławowi Sławikowi za role w "Panu Pawle" Teatru Śląskiego oraz "Dajcie mi tenora" Gliwickiego Teatru Muzycznego. Reżyserką roku została Katarzyna Deszcz ("Iwona, księżniczka Burgunda" w częstochowskim Teatrze im. Mickiewicza). Najlepszym choreografem okazała się Katarzyna Aleksander-Kmieć ("Krzyk wg Jacka Kaczmarskiego" w chorzowskiej Rozrywce). W bielskim przedstawieniu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" (Teatru Polski) doceniono muzykę Józefa Skrzeka. Natomiast za scenografię do spektaklu "Kowal" katowickiego Ateneum nagrodę otrzymał Roman Kalarus. Spektaklem roku dla najmłodszych nagrodzono "Piękną i Bestię" z bielskiej Banialuki.

W tym roku przyznano także nagrodę specjalną. Za kreatywność i wszechstronność otrzymał ją Robert Talarczyk.

...góra strony...